Akademie Wychowania Fizycznego w Polsce – historia. Część 3

Przedstawiamy dzisiaj trzecią część z cyklu Akademie Wychowania Fizycznego w Polsce – i zarazem ostatnią. W poprzednich częściach poznaliśmy wiele ciekawych informacji, dotyczących historii powstania czterech największych Akademii Wychowania Fizycznego w Polsce. Dziś poznamy historię dwóch ostatnich Akademii i tym samym zakończymy nasz krótki cykl historyczny.

Piąta pod względem wielkości, a dokładniej ilości studentów w Polsce, jest Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach. Szkoła ta powstała nieco później niż trzy poprzednie, bo w roku 1979. Jest ona efektem przekształcenia Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego, która istniała w Katowicach już od 1970 roku. Stosunkowo niedawno, a przynajmniej w stosunku do innych uczelni, bo w roku 2008, szkoła ta otrzymała imię Jerzego Kukuczki, który do dziś jest patronem wszystkich katowickich studentów, chcących na zawsze związać swoje życie ze sportem.

Ostatnia ze szkół, których historię opiszemy w naszym cyklu, to Akademia Wychowania Fizycznego im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku. Szkoła ta, ulokowana nad samym morzem, to spełnienie marzeń wielu młodych Polaków, chcących kształcić się na Akademii Wychowania Fizycznego – warto wiedzieć, że powstała ona w 2002 roku. Jest efektem przekształcenia istniejącej już od 1969 roku Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego w Gdańsku – Oliwie, a swoje imię – Jędrzeja Śniadeckiego, otrzymała zaledwie cztery lata później, czyli w 1973 roku.

Tym samym kończymy nasz cykl o polskich Akademiach Wychowania Fizycznego – mamy nadzieję, że dzięki tym kilku informacjom młodzi, przyszli studenci szkół fizycznych będą dumni z tego, że mają przyjemność studiować na uczelniach z tak bogatą historią!

Historia

Akademie Wychowania Fizycznego w Polsce – historia. Część 1

Nadszedł ten moment w Twoim życiu – właśnie zdałeś maturę i zastanawiasz się, co dalej. Być może masz z tym duży problem – nie martw się, tak samo jest w przypadku wielu młodych osób, które muszą podjąć decyzję, dotyczącą swojego przyszłego zawodu, a obecnie edukacji, czyli studiów.

Akademie Wychowania Fizycznego w Polsce – historia. Część 2

Jeśli planujesz podjęcie nauki na którejś z polskich Akademii Wychowania Fizycznego, powinieneś zacząć od poznania ich historii. Dzięki temu lepiej zrozumiesz, jak ważne są te instytucje i dlaczego pełnią tak ogromną rolę wśród innych uczelni.

Akademie Wychowania Fizycznego w Polsce – historia. Część 3

Kontynuujemy rozpoczęty cykl, dotyczący krótkiej historii Akademii Wychowania Fizycznego w Polsce. W poprzedniej części opisaliśmy Akademię Wychowania Fizycznego w Warszawie oraz w Krakowie – okazuje się, że szkoły te mają bardzo bogatą historię

  • testosterone.pl
  • qzdrowiu.pl